ZÍSKEJTE nákupem -15% SLEVU ! Slevový kód JARO15 zadejte v prvním kroku košíku.

Údržba a péče o výrobky z vlny

Údržba a péče o výrobky z ovčí vlny či o výrobky s příměsí ovčí vlny

Doporučení před prvním použitím výrobku

Vlněné výrobky jsou vyráběny ze 100% ovčí vlny, která se o nečistoty a zápach přirozeně stará sama. Vámi koupený produkt je nový a čistý, není tedy potřeba jej před prvním použitím prát. Obecně nedoporučujeme praní vlněných výrobků před prvním použitím, mohlo by dojít k nevratnému poškození výrobku.

Prát se doporučuje výrobek, který již byl používán a jeví známky znečištění. Před prvním použitím doporučujeme odstranit volná vlákna z povrch výrobku (protřepáním, vyvětráním). Pro výrobky z živočišných vláken je charakteristické mírné uvolňování vláken při používání výrobku. Toto je zcela přirozená věc a nejedná se o vadu či důvod produkt reklamovat. Veškeré výrobky z živočišných vláken mají svůj specifický zápach. Toto je normální a není to důvodem pro reklamaci výrobku. Intenzitu zápachu se doporučuje zmírnit vyvětráním výrobku. Pro kojence, malé děti a osoby citlivé na vlnu se doporučuje použít na povrchovou úpravu vlněných výrobků povlečení z bavlněné tkaniny. Výrobky z vlny není vhodné používat k rehabilitaci bez konzultace s lékařem nebo fyzioterapeutem. Výrobek nepoužívat, jeli osoba alergická na vlnu. Výrobky by neměly používat osoby s porušenou kůží nebo se zraněním.

Skladování výrobků z ovčí vlny

Výrobky z ovčí vlny nebo výrobky z ovčí vlny s příměsí jiných látek se snažte vždy přepravovat v originálním obalu, výrobek chraňte před zašpiněním, mechanickým poškozením či navlhnutím. Doporučujeme skladovat a uchovávat v suché větrané místnosti, daleko od zdrojů tepla, vlhkosti a zdrojů světla. Výrobky z ovčí vlny nebo výrobky z ovčí vlny s příměsí jiných látek perte vždy pouze s výrobky z podobného materiálu. Vlněné výrobky se nesmí žehlit. Skvrny neodstraňovat rozpouštědly.

Praní výrobku

Pro menší nečistoty stačí postižené místo ošetřit houbičkou nebo hadříkem namočeným ve vlažné vodě s Lanolinem. Nechte volně uschnout mimo zdroje tepla (topení, slunce, kachová kamna apod.).

Celkové praní

Deky a lůžkoviny při pravidelné péči není třeba často prát. Pokud už přece jen bude potřeba celkové čistění, nejšetrněji se o Váš výrobek postarají odborníci v čistírně. Lze samozřejmě prát i v domácím prostředí, ale deky dokážou pojmout velké množství vody a hůře se s nimi manipuluje. Návod níže.

Vesty, ledvinové pásy a ostatní drobné výrobky z vlny je rovněž vhodné prát, až když jsou opravdu znečištěné, nikoliv preventivně.

Praní v pračce

Tento způsob spíše nedoporučujeme. Většina praček nedokáže udržet stálou teplotu pro praní a máchání, vlna pak plstnatí a výrobek se tím může znehodnotit.

Ruční praní

Postup: Výrobek ponořte do vlažné vody (20-25°C) s Lanolinem, přičemž teplota nesmí překročit 30°C, dávkování dle zvoleného přípravku. Běžné komerční přípravky nejsou na 100% vlnu vhodné. Během máčení stačí vlnu jemně několikrát promačkat. Po 15-20 minutách výrobek vyjměte.

Máchání: Výrobek znovu ponořte do vlažné vody o přibližně stejné teplotě jako při praní a několikrát jemně promačkejte. Podle potřeby opakujte. Výrobek vyjměte a nechte volně okapat ve vodorovné poloze. Neždímejte ani nedávejte do pračky na odstřeďování. Menší kousky můžete zbavit vody jejich za-rolováním do suchého ručníku.

Sušení: Vlněné výrobky je třeba sušit volně, nejlépe ve vodorovné poloze. Nesmí se sušit v blízkosti zdrojů tepla, nebo na slunci. Nesmí se sušit v sušičce. Vždy se řiďte pracími symboly uvedenými na výrobku. Pokud na výrobku prací symboly uvedeny nejsou, postupujte podle návodu viz výše.

Nedodržením těchto zásad při praní výrobku může dojít k jeho zplstnatění. Jedná se o nevratný stav, který nelze reklamovat.

Rady a tipy