Druhy a rozdíly nabízených materiálů

Zde uvádíme specifikaci materiálů, z  nichž jsou vyráběny námi prodávané výrobky. Dozvíte se zde také rozdíly mezi jednotlivými druhy vln.

100% OVČÍ VLNA, STŘIŽNÍ VLNA

 

Výrobky s tímto označením jsou vyrobeny ze 100% střižní vlny. Tato vlna je získávána z vlny ovcí, které jsou chovány v rámci Střední Evropy. Na pohmat jsou výrobky ze 100%ní ovčí vlny hrubšího charakteru. Vlákno vlny je na pohmat pevné a drží tvar. Pro udržení základních vlastností vlny je nezbytné pro jejich praní používat výrobky z obsahem Lanolinu. Důvody jsou uvedeny zde – údržba a péče o výrobky z vlny. Gramáž 100% ovčí vlny se pohybuje v rozmezí od 350g/m2 do 600g/m2. Gramáž je vždy uvedena u každého výrobku.

 

100% MERINO VLNA, 100% NORSKÁ VLNA

 

Snažíme se vyvracet mýty o tom, že výrobky s označením "merino" jsou prostě výrobky z vlny. Ano jsou, ale není to tak černobílé. Výrobky s označením Merino jsou vyrobeny z doposud toho nejlepšího druhu vlny, který ve světě existuje. Tento pojem nelze používat paušálně pro výrobky z vlny. U výrobků z Merino vlny vždy mějte na paměti, že povrch musí být jemný, nesmí škrábat a musí hřát. Co je tedy to MERINO? Merino je plemeno ovcí, které je vysoce ceněné po svoji jemnou vlnu. Největšími producenty vlny s označením Merino jsou Austrálie a Nový Zéland. Merino vlna není jen tak nějak k sehnání a pokud se jedná o výrobek z pravé Merino vlny, pak by tomu měla odpovídat i cena. Tuto ovčí vlnu není možné uměle vyrobit a nelze ji ani nahradit. Vlákna Merino vlny jsou mnohem jemnější, než vlákna klasické střižní ovčí vlny. K jejím základním přednostem patří schopnost izolace a současně schopnost prodyšnosti. Výrobky z Merino vlny jsou díky její struktuře elastické, nemačkavé a mají vysokou schopnost pohlcovat vlhkost. Jako jediný materiál hřeje, i když je mokrý. Díky svým unikátním vlastnostem je 100% Merino vlna využívána pro výrobu funkčního prádla, jemných svetrů a dalšího termo oblečení.

Vedle schopnosti lidské tělo zahřívat, dokáže Merino vlna rovněž tělo ochlazovat. Vlhkost je z povrchu těla odváděna ve skupenství páry. Toto je hlavní rozdíl od syntetických materiálů, jelikož v jejich případě je pot a vlhkost odváděna až po jejich zkapalnění. Příkladem tohoto faktu je, že navlhlé tričko ze syntetického materiálu studí a spíše se chová jako vrstva igelitu. Naopak vlněná látka je díky tomu výborně prodyšná a i v případě, že je vlhká, člověka hřeje. Díky prodyšnosti prádlo z Merino vlny nemá tendence zapáchat ani po opakovaném použití a jeho propocení. Povrch Merino vlákna nekouše.

 

 

100% BIOBAVLNA

 

Biobavlna je obchodní název pro organickou bavlnu. Tato je získávána z geneticky nemodifikovaných rostlin, které jsou pěstovány bez použití syntetických chemikálií (hnojiva, pesticidy aj.). Pěstováním organické bavlny se zvyšuje rozmanitost živých druhů na Zemi. Biobavlna je sklízena ručně a při jejím následném zpracování nesmí být použity žádné chemické látky. Díky tomu Biobavlna neobsahuje žádné zbytky chemikálií, které by mohly způsobit podráždění pokožky spotřebitelů. 

 

 

SÍŤOVINA / MERINO

 

Originální síťovina s malými oky z velmi jemné Merino vlny. Odvádí vlhkost a zachovává teplotu těla. Síťovina je vyrobena z jemných vláken 100% Merino vlny se sílou vlákna kolem 17,5 mm. Umí kombinovat vlastnosti síťoviny a nejvyšší kvalitu Merino vlny. Materiál je velmi příjemný, ideální pro každé počasí. Má funkci osobního termostatu. Je charakteristická tím, že výborně odvádí vlhkost od těla, nepohlcuje vlhkost. Díky tomu, že má málo kontaktních bodů s pokožkou se ve své struktuře rychle vysuší. Síťovina vás izoluje při klidu a odvádí teplo při zvýšené aktivitě. Tento typ vlny byl vyvinut v norské armádě podle vikingské tradice (BRYNJE = kroužková košile, brnění).

 

BAVLNA / MERINO

 

Bavlník se pěstuje bez použití škodlivých chemikálií s cílem ochrany životního prostředí a použití bavlny pro zdravotně zaručeně nezávadné výrobky. Do roku 2013 se z organické bavlny vyráběly např. textilie pro kojence, produkty pro zdravotnickou potřebu, výplň matrací a také oděvy. Výnos organického bavlníku nepřesahuje polovinu výnosu normálně pěstovaných rostlin, vlákna jsou kratší a mají menší pevnost.

Merino vlna je často používaná jako funkční materiál pro výrobu sportovního oblečení. Merino má vynikající schopnost regulovat tělesnou teplotu, a to zejména při jeho nošení přímo na holé kůži. Vlna poskytuje teplo aniž by docházelo k přehřátí nositele. Pot je odváděn směrem pryč od kůže a tím se zabraňuje vzniku pocitu vlhkosti. Stejně jako bavlna i vlna absorbuje vodu (až do 1/3 své hmotnosti), ale na rozdíl od bavlny, vlna udrží teplo i když je mokrá. Jako většina vln i merino obsahuje lanolin, který má antibakteriální vlastnosti. Merino patří mezi nejměkčí druhy vln, protože má jemnější vlákna než běžné vlny. Merino má vynikající termoregulační poměr v porovnání s jinými druhy vln, protože menší vlákna obsahují mikroskopické bublinky vzduchu, které zachycují tělesné teplo.

 

 

PLST, FILC, výrobky označné "felted"

 

Plst neboli filc je plošná textilie ze vzájemně zaklesnutých vláken. Prolnutí a propojení vláken se dá dosáhnout plstěním za mokra nebo suchým plstěním. Pro svoji šupinatou strukturu a pružnost jsou k plstění nejvhodnější živočišná vlákna. Umělá vlákna se zplsťují ve směsi s vlnou nebo jen vpichováním. Všechny filcové výrobky jsou vyrobeny z ovčí vlny. Údržba stejná, jako pro výrobky z ovčí vlny. 

Po delším nošení filcových výrobků může dojít ke žmolkování plsti. V tomto případě doporučujeme provést odžmolkování speciálním strojkem k tomu určeným nebo je možné použít klasickou ostrou žiletku. Plsť je možné prát ručně na 30°C, nebělit ani nežehlit.

 

 

VATELÍN, ZATEPLENÉ OVČÍ ROUNO ZNAČKY Valtherm

 

Vatelín je zateplovací rouno z ovčí vlny, které je zpravidla v gramážích 80-180g/m2. Využívá se zejména do zimního oblečení, zavinovaček, fusaků pro děti aj.

Hlavní výhody:

  • zachovává výborné izolační schopnosti při opakovaném praní
  • nízká nasáklivost
  • antialergický
  • lehkost, nemačkavost
  • odolnost vůči napadení mikroorganismy a moly

Údržba: praní na 40°C, žehlení na max. 110°C.

Rady a tipy