Pro slevu -200,- Kč vložte kod LETO22 do prvního kroku v objednávce. (Platí pro objednávky minimální hodnoty 1200,- Kč).

Ortézy a bandáže

Na trhu je v dnešní době k dostání takřka nepřeberné množství nejrůznějších typů ortéz a bandáží. Liší se mimo jiné podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny, k jakému účelu mají posloužit a na kterou část těla jsou určeny. Každá část lidského těla je každodenně zatěžována různými druhy pohybů, které však díky používání vhodných ortéz pomohou předejít možným zdravotním potížím. 

V první řadě je důležité vnímat ortézy a bandáže jako zdravotní pomůcky, a proto doporučujeme dobře se zamyslet nad tím, jak je budeme používat. Správná aplikace vhodného typu ortézy nebo bandáže nám může ulevit od chronické bolesti, pomoci fixovat akutní zranění, vytvořit oporu pro správný průběh hojení zranění nebo hojení jako takové uspíšit či působit preventivně před vznikem zranění. Ať už trpíte bolestmi či extrémní zátěží kolen, zápěstí nebo kotníků, mohou Vám následující řádky pomoci.

Abychom si mohli vybrat ten nejlepší produkt, měli bychom vždy mít na paměti lékařskou stránku věci a získat nejprve odbornou diagnózu. Výběr ortézy nebo bandáže pak přirozeně musí vycházet z toho, na kterou část těla ji chceme aplikovat, zda nám jde o pevnou fixaci v dané poloze či spíše o dodatečnou kompresi a také v jakém stádiu léčení se naše poranění nachází – zda jde o prevenci, o pomůcku umožňující proces hojení nebo o pomůcku spíše relaxační, uvolňující po zátěži.

Zatímco ortézy s pevnou kostrou jsou určeny především pro zajištění nehybnosti a úplné fixace částí těla nutné pro hojení a vyléčení zranění, elastické ortézy a bandáže můžeme považovat spíše za podpůrné, preventivní a relaxační pomůcky. Přesně k tomuto účelu slouží například ortézy na koleno, ortézy na kotník či ortézy na zápěstí.

Hlavním úkolem elastických bandáží je pružně zafixovat požadované místo na těle (většinou úpony svalů či vazy kloubů) tak, aby poskytovaly tělu dodatečnou oporu při zátěži. Tím se jednak sníží riziko vzniku zranění (či jeho obnovení), zajistí se správná funkce pohybového aparátu a omezí se také negativní následky vzniklé z únavy, čímž se urychlí následná regenerace.

Při finálním výběru vhodné ortézy nebo bandáže je proto nutné mít na paměti také, jak budeme chtít tuto šikovnou pomůcku využívat. Z hlediska využití můžeme volit mezi ortézami a bandážemi pro „běžné celodenní využití“ typické například při chronických potížích s konkrétními klouby nebo svaly (například fixace kotníku po výronu, abychom mohli chodit bez nadbytečné bolesti), dále jsou tu ortézy a bandáže „poskytující teplo a tlak“ vhodné například při artritických potížích a ortézy a bandáže „speciálního určení“, které jsou již designovány pro řešení konkrétních potíží a musí reflektovat individuální potřeby (například sportování po operaci křížových vazů v koleni).

Ačkoliv nejde v případě ortéz a bandáží o součást oděvu, ale o zdravotnickou pomůcku, je dobré myslet také na to, že jsou aplikovány přímo na tělo a nošeny mohou být dlouhodobě (minimálně v řádu několika hodin denně). Není proto dobré ani podceňovat sensitivitu vaší pokožky a vlastnosti materiálů, ze kterých jsou ortézy a bandáže vyráběny. Pokud by mělo k podráždění pokožky docházet, lze preventivně využít nejrůznějších speciálních doplňků, které vytvoří první vrstvu na pokožce a následně na ni se ortéza nebo bandáž aplikuje. Většinou jde o pásky z jemného (například bavlněného) materiálu s vysokou přilnavostí k pokožce které navíc dobře „dýchají“.

Používání ortéz není složité, jejich aplikace je naopak obvykle velmi snadná – elastické ortézy používají většinou k fixaci suché zipy, díky nimž je možné upravit si ortézu přesně podle vlastních potřeb. Z tohoto důvodu je vhodná pro kohokoliv – ať už jde o sportovce profesionála nebo „hobíka“ ale i o toho, kdo se potřebuje vypořádat s následky úrazu nebo jiných zdravotních komplikací. Rozhodně ale vždy dbejte na doporučení vašeho lékaře nebo fyzioterapeuta.

V naší nabídce se soustředíme především na elastické bandáže (ortézy) s ovčí vlnou, které mají příznivé účinky i tehdy, pokud pro zmírnění vašich obtíží hraje důležitou roli také schopnost bandáže udržovat fixované místo v teple a zajistit mu dobrou prodyšnost. Ovčí vlna je skvělý přírodní materiál s řadou benefitů. Vybrat si však můžete také elastické bandáže a ortézy z umělých materiálů (například neopren), které potěší skvělým poměrem mezi cenou, funkčností a pevností materiálu. Specifickou část naší nabídky pak představují ledvinové pásy. Do kategorií ortéz sice úplně nezapadají, ale jde taktéž o zdravotní pomůcku, kterou ocení ti, kdo potřebují udržet svá bedra v teple. Ledvinové pásy z ovčí vlny jsou časem prověřenou funkční klasikou. U nás si můžete vybrat z několika variant podle vaší potřeby.

Správně zvolená ortéza nebo bandáž vám může ulevit od některých nepříjemných potíží, může omezit nebo zcela potlačit chronické následky zranění nebo nepříznivého zdravotního stavu, ale může se také jen pozitivně podepsat pod lepší kvalitu vašeho života třeba jen tím, že vám ve vyšším věku nebo po zranění umožní stále sportovat a aktivně se pohybovat. Prostě si užívat života stále naplno. Jak působí suché teplo na bolest kloubů se dozvíte zde https://www.vlnenezbozi.cz/rady-a-tipy/ovci-vlna-na-bolest-kloubu/.

Rady a tipy