Ošetření obuvi a informace o usních

Ošetřování obuvi a informace o usních

Obuv doporučujeme naimpregnovat vhodným přípravkem před prvním použitím!


Useň
Nejčastěji používaný, přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorbční vlastnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Useň je charakteristická svou proměnlivou lícovou kresbou, která potvrzuje její přírodní charakter. Useň není neomezeně odolná proti působení vlhkosti z vnější (klimatické vlivy) i vnitřní strany (pot).

Rozeznáváme několik základních druhů usní:

Hladká useň - je useň s jemně strukturovaným povrchem s malými póry. Obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým vlhkým hadříkem a vytřete do sucha. Použijte vhodný krém požadovaného odstínu a vyleštěte. Rovněž lze použít speciální samoleštící emulze nebo houbičky.

Lakovaná useň - useň s hladkým, lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Nečistoty z povrchu usně odstraňte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete krémem či sprejem na lakované usně.

Nubuk, velur (semiš) - je useň broušená po líci nebo po rubu. Obuv z tohoto materiálu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určené pro vlasové usně. Tyto přípravky oživují barvu a mohou být barevné nebo bezbarvé. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací, zvyšující odolnost proti vodě. Tyto usně nikdy nekrémujte!

Ostatní usně - existuje celá řada dalších druhů usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Charakteristickou vlastností většiny těchto usní je, že během používání se jejich vzhled "vyvíjí". Lícové vrstvy se stírají nebo mění barvu, v místech ohybů a vrásek vystupuje kontrastní barva, obuv získává patinu a charakteristický "použitý" vzhled. Tyto změny jsou žádoucí, nejedná se o projev vady. Tyto usně v žádném případě nekrémujte ani neleštěte. K ošetření se používají bezbarvé impregnační spreje, které nechte na povrchu obuvi zaschnout.

Další zásady správného udržování obuvi:

- při nazouvání obuvi, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíci;
- upínací prvky upravte před prvním použitím a v průběhu nošení tak, aby chodidlo bylo správně umístěno v obuvi;
- po vyzutí obuv napněte na napínáky odpovídající velikosti;
- používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště stélek a podšívek);
- obuv před prvním použitím naimpregnujte a následně nakrémujte;
- další impregnaci a krémování provádějte podle potřeby;
- usňová obuv a obuv z broušených usní není neomezeně odolná proti vlhkosti, vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost;
- vyvarujte se rozmáčení usňové a lepené obuvi, které poškozuje vzhled povrchové úpravy, narušuje pevnost lepených spojů a deformuje tvar obuvi;
- vlhkou obuv sušte mimo dosah zdroje zvýšené teploty;
- při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí obuvi může usňová obuv částečně pouštět barvu;
- nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň;
- obuv zásadně nedoporučujeme prát v pračce;
- včasnou základní údržbou opotřebených podešví zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi, toto případné poškození nemůže být důvodem k  reklamaci;
- pro ošetřování obuvi nepoužívejte rozpouštědla ani jiné podobné látky (např. aceton, líh);
- většina podešví používaných k výrobě obuvi není odolná proti působení benzínu, nafty, olejů a podobných látek;

Všeobecné pokyny
Znečištěnou obuv nejprve umyjte. Použijte vlažnou vodu a jemný kartáček.

Textilní obuv - čistit kartáčováním, podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka, mastné skvrny čističem skvrn na textil. Impregnovat sprejem na textil.


Údržba a ošetřování obuvi

Životnost Vaší obuvi závisí také na jejím správném udržování a ošetřování. Obuv často střídejte, zejména v deštivém počasí. Po vyzutí obuvi ji napněte na napínáky odpovídající velikosti nebo ji vycpěte novinovým papírem. Při obouvání používejte nazouvací lžíci. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň. Počítejte s tím, že přim zvýšeném pocení nebo provlhnutí obuvi může usňová obuv nebo podšívka částečně pouštět barvu. Opotřebená usňová podešev se běžně a včas opravuje v rámci základní údržby uživatele. Vrchová useň není neomezeně odolná vůči vlhkosti. Obuv pravidelně ošetřujte vhodnými čistícími a konzervačními přípravky. Nezapomeňte, že pravidelným používáním těchto prostředků docílíte prodloužení životnosti zboží. Proto Vám doporučujeme následující návod k ošetřování obuvi vyrobené z těchto druhů svrškových materiálů.

 

obuv

Obuv se svrškem z hladké usně

 • Materiál již před prvním použitím chraňte impregnací. Zajistíte tak lepší ochranu usně.
 • Ušpiněnou obuv po okartáčování setřete mírně vlhkým hadříkem, nechte dobře vyschnout a nakrémujte krémem v příslušném odstínu. Doleštění proveďte
  vhodným kartáčkem.
 • Častým používání samoleštících krémů bez kombinování s běžnými konzervačními krémy může dojít k poškození lícové úpravy usně.
 • Držte se zásady, že kvalitnější obuv vyžaduje kvalitnější přípravek.

Obuv se svrškem z olejovaných a mazaných usní

 • Údržba ušpiněné obuvi je shodná s hladkou usní.


Obuv se svrškem z vlasových materiálů (velur)

 • po vysušení očistěte od nečistot jemným silonovým nebo pryžovým kartáčkem. Při větším opotřebení povrchu můžete použít barevný nebo bezbarvý sprej na vlasové materiály,
 • pro impregnaci a čištění těchto materiálů používejte jen určené spreje.


Obuv se svrškem z lakových usní

 • očištění proveďte vlhkým hadříkem a useň natřete krémem na lakové usně,
 • tuto obuv nepoužívejte pod bod mrazu. Může dojít k jejímu popraskání.


Obuv se svrškem z textilních materiálů

 • obuv očistěte za sucha jemným silonovým kartáčkem,
 • pro impregnaci použijte neutrální sprej vhodný pro tyto materiály.


Upozorňujeme Vás, že obuv vyrobená z uvedených materiálů není vhodná pro nošení v deštivém počasí. Za zvláštní zmínku stojí podešve vyrobené z  přírodní usně, které mají navíc zvýšený sklon k oděru. Proto doporučujeme zajistit jejich včasné podražení.

Obuv vyrobená z plastů a poromerů

 • její údržba je jednoduchá - stačí ji omýt vlhkým hadříkem a vytřít ji do sucha,
 • při častém provlhnutí zejména v zimním období ji pravidelně vysušujte při pokojové teplotě.
Rady a tipy

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení