Vlněná přikrývka ano či ne?

Dnes už je vídáme spíše jen v pohádkách a někteří z nás na ně s láskou vzpomínají v souvislosti s návštěvou u babičky. Ano, hovoříme o klasických a poctivých peřinách, těch nadýchaných, hřejivých a hutných, do kterých jsme se právě jako děti u babičky choulili. V dnešní době nalezneme velké množství moderních materiálů, ze kterých se peřiny a přikrývky vyrábí. V rámci výplně přikrývek mají stále přírodní materiály své nezastupitelné místo. Přírodní materiály jako peří či ovčí vlna mají i tu výhodu, že peřiny z nich vyrobené je možné používat celoročně, protože regulují tělesnou teplotu. Což je pouze jedna z výhod vlněných přikrývek. Lze je použít také jako prostěradlo do postele nebo jako přehoz na postel.

Vlněné přikrývky jsou dlouhodobě oblíbenou formou lůžkoviny. Přikrývky z ovčí vlny jsou zdravotně nezávadné a jsou vhodné i pro děti. Máte obavu z toho, že bude taková peřina příliš těžká? Přikrývky běžného rozměru mají celkovou hmotnost kolem 2kg. Najdou se však i velice kvalitní kousky, které mají i 5kg.

Pokud rozlišujeme mezi přikrývkou a dekou, pak hranice mezi těmito dvěma pojmy je velice křehká. Přikrýt se dá jakoukoliv dekou, hlavně, že je potom člověku teplo :-). Obecně deku chápeme jako něco, čím se člověk přikryje nebo přes sebe přehodí, když je mu zima (u televize, na sedačce, venku atd.). Přikrývkou pak chápeme deku či peřinu, která je určena na spaní (určena zejména pro přikrytí v noci).

Vak tv šedý (2)

Deka z ovčí vlny jednostranná

V rámci naší nabídky rozlišujeme deky jednostranné a deky oboustranné (přikrývky). Hlavní rozdíl je v množství a gramáži materiálu, který byl použit pro výrobu dané deky. Jednostranné deky jsou vyrobeny z jednoho „plátu“ vlny o průměrné hmotnosti 350 – 400 g/m2, přičemž rubová strana je potištěna motivem. Lícová strana je pak zrcadlovým odrazem motivu rubové strany. Délka vlákna je na rubové straně cca 1 cm, lícová strana má délku vlasu menší. Pokud si přejete schoulit se u televize na gauči a přikrýt se vlněnou dekou, která by Vás zahřála, pak doporučujeme vlněné deky jednostranné. Dostupné jsou buď v jednobarevném provedení nebo s různými motivy.

 

  

vlněná deka oboustranná vlna_MG_5611FkopiePro výrobu oboustranných dek byly použity dva "pláty" ovčí vlny, které jsou k sobě pevně přišity. Průměrná gramáž oboustranných dek je v rozmezí 400 – 700 g/m2. Přikrývka je po obvodu pečlivě olemována, rohy jsou oblé. Oboustranné přikrývky jsou díky tomuto provedení těžší oproti jednostranným dekám, rubová i lícová strana mají totožnou délku vlákna kolem 1 cm. Začínají na hmotnosti cca kolem 2,4 kg a končí hmotností kolem 5,6 kg. Oboustranné vlněné přikrývky jsou příjemně hutné a těžké. Takové přikrývky udělají radost zejména zimomřivým jedincům.

 

Pro výrobu oboustranné přikrývky mohou být kromě dvou plátů vlny použity také jiné materiály. Velice oblíbené jsou oboustranné přikrývky v kombinaci hebké Merino vlny a bavlny. Rubová strana je hřejivá 100% Merino vlna, která zajišťuje tepelné vlastnosti vlny a lícová strana je vyrobena ze 100% bavlny. V případě potřeby je tak možné kombinovat vlastnosti obou dvou stran.

vlněná deka oboustranná merino_bavlna

Pokud si přejete využívat tepelné vlastnosti vlny, ale nevyžadujete její kontakt s pokožkou, je možné si pořídit klasickou peřinu s výplní z ovčí vlny. Povrch je tvořen 100% bavlnou, výplň je 100% vlna a přikrývka je prošívaná. Má schopnost udržovat teplotu těla na konstantní úrovni, což umožňuje odpočinout a usnout za pohodlných podmínek. Poskytuje dobré větrání, lidská kůže dýchá správně a tělo je dostatečně okysličeno.

přikrývka potah bavlna, výplň vlna (2)


Výhody a nevýhody přírodních lůžkovin

Přírodní materiály jsou ve srovnání s umělými vlákny doposud naprosto nepřekonatelné v regulaci tělesné teploty. Během noci jsou schopny pojmout velké množství vlhkosti, která během dne zase samovolně vymizí. Také výborně izolují teplo. Dalším důvodem, proč volit přikrývky z ovčí vlny, je jejich dlouhá životnost, kterou se vám odvděčí při správné péči o ni. Péče o přírodní materiály není nikterak náročná a v dnešní době se dá lehce zvládnout. Jak pečovat o výrobky z ovčí vlny si můžete přečíst zde Údržba výrobků z ovčí vlny.

Takže odpovědí na téma článku je jistě: „Vlněná přikrývka ano.“

Rady a tipy